کوکوپیت


کوکوپیت

شرکت مایا دشت وارد کننده انواع الیاف نارگیل – فروش کوکوپیت فاین و مدیوم

کوکوپیت به الیاف روی پوست چوبی نارگیل گفته می شود فروش کوکوپیت در ایران توسط شرکتهای وارد کننده این محصول از کشورهای هند و سریلانکا میباشد. شرکت بشری دشت وارد کننده این محصول از کشورهای سریلانکا و هند میباشد.

فروش کوکوپییت فاین و مدیوم 

کوکوپیت

کوکوپیت

 

الیاف کوکوپیت

الیاف کوکوپیت

در واقع كوكوپيت بقاياي اسفنجي حاصل از فرآوري پوست (مزوكارپ ) نارگيل مي باشد. که شامل فيبرهاي كوتاه در حدود 2% تا 13% مي باشد . فيبرهاي کوکوپیت دارای ذرات كرك مانندي با اندازه هاي متفاوت ميباشد که به سبب جذب بالای رطوبت می تواند خاکی مناسب برای قلمه زنی، کاشت بذر، پیاز ، نشاء و بستر کشت هیدروپونیک به حساب بیاید.

این نوع از بستر به شدت گازها و مايعات را جذب مي كند . اين خاصيت به دليل آرايش شش گوشه اش، موجب افزايش ميزان سطوح تماس آن مي شود.

كوكوپيت يك ماده هيدروفيليكي يا جاذب آب است كه، آب را سريعاً در تمام سطح بستر پخش مي كند .

ابتدا به رنگ خرمايي روشن بوده ولي، به مرور زمان به رنگ قهوه اي شكلاتي رنگ تبديل مي شود .

کوکوپیت

کوکوپیت

پس از اينكه پوست از قشر داخلي ميوه نارگيل جدا شد، به منظور نرم شدن مغز و آزاد كردن فيبرها ، در آب خيسانده مي شود. سپس فيبرهاي بلند را از مغز جدا مي كنند .

كوكوپيت را در برابر هوا خشك كرده و به صورت قالب هايي فشرده مي كنند .

در سالهای اخیر بخصوص در کشور هلند استفاده از پیت نارگیل بعنوان واسطه کشت هیدروپونیک بسیار متداول شده است. هر چند دسترسی به واسطه های دیگر مانند پرلیت و لیکا میتواند بسیار ساده تر و سریعتر باشد اما این نوع واسطه بدلیل جذب مواد غذائی، رطوبت بالا و نوع بافت مناسب برای رشد و توسعه ریشه گیاه باعث شده تا نتایج خیره کننده ای جهت بهبود وضعیت کشت هایدروپونیک بدست آید.

کوکوپیت در واقع از الیاف نارگیل خرد و پرس شده تهیه می گردد و هر کیلوگرم کوکوپیت پس از اختلاط با آب حدود” 12 تا 14 لیتر افزایش حجم می یابد که این موضوع را می توان از مزایای استفاده از آن به دلیل صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل نام برد.

از عمده مزایای دیگر این محصول جذب آب و مواد غذایی بالا، نوع بافت مناسب برای رشد و توسعه ریشه گیاه می باشد، که نتایج خیره کننده ای جهت بهبود وضعیت کشت و افزایش عملکرد نشان می دهد. فروش کوکوپیت

مزایای استفاده از کوکوپیت

1. تخلخل هوایی عالی:

الیاف نارگیل حتی زمانیكه از آب اشباع شده باشد تخلخل هوایی بسیار خوبی را دارا بوده و با كاربرد صحیح موجب افزایش رویش بذر، ریشه، گل و میوه در گیاهان می شود. این نتایج در بخش صیفی بخصوص گوجه فرنگی و نیزدر بخش تولید گلهای شاخه بریده بخصوص گل رز و گل لیلیوم و در بخش کاشت و بذر درخت و درختچه قابل توجه بوده است فروش کوکوپیت

2. ظرفیت نگهداری بسیار خوب آب:

ظرفیت نگهداری آب در هر قالب فشرده 7 تا 10 لیتر آب بوده و رطوبت را بیشتر از پیت ماس به خود جذب و گیاه به سرعت رشد می كند و كیفیت گیاه را بخصوص در شرایط آب و هوایی خشك تا زمان فروش حفظ می نماید.

3. آبیاری بهینه:

بر خلاف پیت ماس رطوبت را حتی از یك هوای خشك جذب میكند این سهولت خیس شدن و خصوصیت زهكشی سریع الیاف نارگیل بدان معنی است كه الیاف نارگیل نیازی به آبیاری مكرر و در فواصل كوتاه ندارد. این امر منجر به كاهش مصرف كود و هزینه كمتر آبیاری می گردد.فروش کوکوپیت

4. کاهش زمان جوانه زنی (Germination) و رشد سریع ریشه:

كیفیت ذاتی الیاف نارگیل، در دسترس بودن آب و هوای بهینه برای ریشه دارنمودن سریع و تكثیر ایده آل گیاه می باشد. در بسیاری از موارد این امر منجر به سرعت بیشتر ریشه دارشدن قلمه ها در طول سال و نیز استفاده بهینه از فضای گلخانه و تجهیزات گلخانه می گردد.

5. فاقد علف هرز و هرگونه بیماریهای ناشی از خاك:

به دلیل آنكه الیاف نارگیل (Coir ) بالاتر از سطح زمین رشد می كند، هیچگونه بذور علف هرز و بیماریهای ناشی از خاك را به همراه ندارد.

6. ماندگاری :

این نوع از بستر برخلاف تمامی رقبایش، دیرتر از بین میرود و به علت دارا بودن ماده چوبی (Lignin) به مقدار 45% این اطمینان را به وجود می آورد كه در محیط های کشت به خوبی به مدت زمان طولانی باقی بماند. الیاف آن در خاک به مدت 5 – 4 سال باقی مانده و از تراکم و فشردگی ذرات خاک جلوگیری کرده و محل مناسبی را برای رشد و توسعه ریشه فراهم می نماید.

7. محدوده PH ایده آل:

این نوع بستر کشت دارای PH ایده آل بین 5/6 تا 6/5 بوده و به خنثی نمودن PH خاك های قلیایی كمك می كند و موجب جذب مناسب مواد غذایی به ریشه خواهد شد.

8. جایگزین مناسب:

بهترین جایگزین مناسب برای آن عبارتند از پیت ماس، پشم سنگ، ورمیكولیت، پرلیت، سنگ خلل و فرج دار (Pumice) , خاك رس منبسط شده و پالم پیت می باشد.

این ماده غالبا از کشور های جنوب شرقی آسیا وارد ایران می شود که مهم ترین آن ها هند و سریلانکا میباشد. و بنا بر استفاده ای که از آن میکنیم به سه صورت کوکوپیت فاین (مناسب برای کشت نشاء و بذر) ، کوکوپیت مدیوم و کوکوچیپس(مناسب برای بستر و گلدان) در بازار موجود میباشد.فروش کوکوپیت

کوکوپیت

کوکوپیت

برخی از انواع نامرغوب آن هستند که به خوبی تجزیه نشده و از نیتروژن موجود در خاک استفاده می نمایند، اما اگر مقدار نیتروژن موجود در خاک کافی نباشد برای مصرف با گیاه وارد رقابت می شود.

همچنین در انواع نامرغوب مقدار زیادی نمک وجود دارد که باید پیش از استفاده شسته شود.

نحوه استفاده از کوکوپیت

کوکوپیت خشک به صورت قالبی خریداری می شود، فشرده بوده و لازم است قبل از استفاده مدتی در آب قرار بگیرد به طور کلی به ازای هر یک کیلوگرم مرغوب آن  ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب به دست می آید.فروش کوکوپیت

هر قالب را در ظرفی محتوی 10-8 لیتر آب (جهت غنی تر نمودن کوکوپیت میتوان همراه آب مواد غذایی نیز اضافه نمود.) قرار داده و پس از جدا شدن الیاف از هم به صورت خالص یا به همراه پرلیت یا پیت ماس مورد استفاده قرار میگیرد.

این محصول معمولا بصورت پالتی و در بسته بندی های تکی دو تایی سه و چهار تایی عرضه میشود.
بسته بندی کوکوپیت

بسته بندی کوکوپیت

بشری دشت وارد کننده انواع کوکوپیت فاین و مدیوم 

جهت مشاوره ، و ثبت سفارش و خرید انواع فاین و مدیوم  آن با شرکت بشری دشت که وارد کننده مستقیم این محصول از کشور سریلانکا میباشد تماس بگیرید. محصولات عرضه شده توسط این شرکت بصورت بسته بندی تکی و بصورت پالتی میباشد که هر پالت شامل تعداد 256 قالب کوکوپیت 5 کیلویی میباشد.فروش کوکوپیت
این شرکت از مبداء بندر عباس و تهران اقدام به عرضه این محصول مینماید.
قابل توجه مشتریان عزیز میباشد که برای ارسال بار از مقصد بندر عباس باید قبلا انبار خود را در سامانه جامع ثبت انبارهای کشور به آدرس Wms.irica.co ثبت کرده باشید و یا با مراجعه به آدرس مذکور با وارد نمودن مشخصات انبار اقدام به ثبت آن نمایید.فروش کوکوپیت

مشخصات فنی مناسب 

کمتر از 0.5 EC
5.5 الی 6.5 PH
فاین و مدیوم گرید